Cviky na ramená

3 min read

Jednou z obzvlášť žiadaných oblastí medzi ľuďmi ktorí sa venujú cvičeniu, sú cviky na ramená. Silné ramená sú dôležité pre všetkých športovcov, ako sú atléti, volejbalisti, gymnasti a plavci. Nadpriemerný športovci musia mať silné, dobre stavané ramená, aby boli účinné a športovci zostali bez zranení.

Dobre zameraný športový program pre športovcov by mal zahŕňať cviky na ramená zamerané na komplexné riešenie celého ramena, najmä rotátorovej manžety. Tu sú naše obľúbené cviky na ramená, ktoré používame na posilnenie tejto oblasti.

Cviky na ramená - Military press

Komplexné cvičenie na ramená, ktoré je ideálne pre budovanie ramenného svalu. Military press je cvičenie s mnohými názvami a často sa označuje ako vojenský tlak, push press, atď.

Tento cvik na ramená sa používa predovšetkým na vytvorenie deltového svalu. Taktiež sa nepriamo zameriava na ostatné svaly ramena, triceps a aj vaše jadro. Vzhľadom k tomu, že sa cvičí v stoji, zahŕňa veľa drobných stabilizačných svalov, ktoré by sme izolovane neprecvičili.

Existuje niekoľko variantov military pressu, ktoré môžete použiť na zacielenie deltoidov z rôznych uhlov a rôznymi spôsobmi.

Upažovanie s jednoručkami

Východisková pozícia je buď v sede alebo v stoji s jednoručnými činkami v rukách spustenými popri tele. Pri udržiavaní trupu vo vzpriamenej polohe (bez výkyvu) zdvihnite činky na svoju stranu s miernym ohybom v lakti a ruky mierne naklonené dopredu, ako keby ste naliali vodu do pohára. Pokračujte v posúvaní až kým nie sú rovnobežne s podlahou. Púšťajte činky pomaly späť do počiatočnej polohy počas výdychu.

Cviky na ramená
Cviky na ramená

Kliky

Kliky sa počítajú ako komplexné cvičenie pre celú hornú časť tela (opak cvikov na chrbát), takže vytvárajú dobrú hustotu svalov v ramenách, hrudníku a takisto v strede tela. Z pohľadu ramenného pletenca svalov sa tieto cviky na ramená zameriavajú na prednú časť ramena.

Existuje mnoho variácií klikov, napr. zmena šírky postavenia rúk. Mechanika dýchania pri tomto cvičení na ramená je nasledovná - smerom dolu je nádych a smerom hore s tlačením do podložky je výdych.

 

 

Zo všetkých desiatok cvičení, ktoré môžete urobiť, sú tieto cviky na ramená základ, ktorý na ktorom môžete stavať na vybudovanie silných, plných a funkčných ramien. Kľúčom však nie je iba vykonávanie vyššie uvedených cvičení. Pokračujte v zlepšovaní sa a vo variáciách.